Hipnoz ile Hayatınızın Seyrini Kendiniz Belirleyin

Hipnoz ile Hayatınızın Seyrini Kendiniz Belirleyin

Yayın Tarihi: 01-06-2018

Panik atak olarak isimlendirilen hastalık, hat şeklinde ve yoğun olarak hissedilen korku, endişe, sıkıntı nöbetleridir. Bu kişiler, bu dönemlerde ciddi hastalık tehdidi hissederler. Kalp krizi geçireceklerinden, bayılacaklarından veya kontrolleri kaybedeceklerinden ciddi endişe duyarlar. Ataklar ani bir şekilde herhangi bir sebebe bağlı olarak veya hiç beklenmedik bi?r anda da ortaya çıkabilir. Bu sırada ani başlayan göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes alamama, düşünme, terleme, bayılma hissi, bulantı, kollarda ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma en sık hissedilen şikayetlerdir.

Panik atak sıklığı genelde değişkendir. Bir gün içinde birden fazla olabileceği gibi bir yıl içerisinde birkaç kez de olabilir. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Daha çok genç erişkin dönemde başlar. Genelde ataklar 5-20 dakika arasında sürer.

Panik atağı olan kişilerde depresif bozukluk, anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, obsesif kompulsif bozukluk gibi psikiyatrik hastalıklar birlikte bulunabilir. Çoğu hastadaki ”atak ya tekrar gelirse” korkusu yaşamlarını olumsuz etkiler.

Tedavi sonrası hastalığın tekrarlama riski az da olsa vardır. Özellikle sadece ilaçlı tedavi tedavi uygulandığında geridönüşler daha kolay olur. Hipnozla desteklenen tedavilerde ise geri dönüşler daha zor olur.

Hipnozla tedavide atakların temelinde varolan geçmiş olaylarla bağlantılı sıkışıp kalmış duyguların boşaltılması gerçekleştirilir. Bilincimizle kontrol edemediğimiz her durumda hipnoz hali var demektir.

Panik atak yaşayan kişiler hızlı öğrenen kişilerdir. Ani bir korku, bir haber, bir olay ya da travma yaşandığında bu durum hızlı öğrenen kişilerde yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde panik atakları şeklinde vardıklarını sürdürebilir. Ancak bu kişiler nasıl panik atağı hızlı öğreniyorlarsa aynı şekilde tedavide kullanılan telkinleri de hızlı öğrenirler. Tedavi seanslarının süresi ortalama 3 seanstır. Kişinin tedaviye isteği, inancı ve uyumu tedavi sürecini belirleyen önemli faktörlerdendir. Panik atak ile birlikte yer alabilen diğer bozuklukların varlığına bağlı olarak tedavi süreci uzayabilir. Hipnoz ile hayatınızın seyrini kendiniz belirleyin.