Ozonterapi

OZON NEDİR?

İnsanoğlu ozonu atmosferde yoğunluğu azalmış OZON DELİĞİ ile tanırken onun tedavi edici muhteşem özelliğinden habersiz kalmıştır. OZON GAZI kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere ‘ozonterapi” denilmektedir. Ozon, tıpta hastalıkların tedavisinde yaklaşık 200 yıldır uygulanmaktadır. Kanserden diyabete, hepatit’ten AIDS’e, kronik yorgunluktan stress’e, anti-aging’ten kozmetiğe kadar yüzlerce hastalıkta uygulanmaktadır.

OZON NASIL ETKİLİ OLUR?

– Bağışıklık sistemini güçlendirerek ENFEKSİYON VE KANSER’E DİRENCİ ARTTIRIR. Bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ile bağışıklık sisteminin sapmasından kaynaklanan hastalıkların tedavisinde iyileştiricidir.
– DEZENFEKSİYON VE ANTİMİKROBİK özelliği ile bakteri, virüs ve mantarları öldürür. Klordan 3125 kat daha güçlü, doğal ve atık bırakmayan dezenfektandır.
– Doku ve hücrelerin oksijenlenmesini arttırır. Alyuvarların elastikiyetini artırarak kılcal damarlardan geçişini hızlandırır. Kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini artırarak organların
– oksijen havuzunda yüzmesini sağlayar , OKSİJEN EKSİKLİGİNİ giderir.
– Kanın kıvamını azaltır, akışkanlığını sağlar. Damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak KAN DOLAŞIMINI DÜZENLER. Damar duvarına olan etkisi ile TANSİYONUN NORMALLEŞMESİNİ sağlar.
– Hızlı büyüyen KANSER HÜCRELERİNİN ÇOĞALMASINI VE YAYILMASINI ENGELLER. Kanser hücreleri üzerindeki etkisini tümör hücrelerinin zarlarını parçalayarak ve bağışıklık sistemi üzerinden etki ederek çoğalmasını ve yayılmasını engeller.
– Kemoterapi ve Radyoterapi gibi klasik kanser tedavilerinin etkisini dokulardaki oksijen miktarını arttırarak güçlendirir. (Kemoradyo duyarlaştırıcı etki)
– Kemoterapi ve Radyoterapinin yan etkilerini aza indirir. Kemoterapi ve radyoterapiden önce başlanan ozonterapinin, yan etkilerini en aza indirdiği saptanmıştır.
– Hücre içi solunumunu hızlandırarak, hücrenin fonksiyonları için gerekli ENERJİ ÜRETİMİNİ ARTTIRIR. Daha enerjik ve fonksiyonel bir vücut oluşturur.
– Karaciğer hücrelerini aktive ederek böbrek süzmesini ve cildin DETOKS EDİCİ ÖZELLiGİNİ arttırarak vücudumuzdaki kimyasal maddelerin (Kronik kurşun, cıva gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik maddeler, tarım ilacı kalıntılarının atılmasını hızlandırarak) temizlenmesine yardımcı olur.
– Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak AĞRI KESİCİ özellik gösterir
– İmmünmodülatör (bağışıklık sistemi düzenleyicisi) etkisi ile ALLERJİ VE ASTIM gibi hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olur.

OZONTERAPİNİN KULLANILDIĞI HASTALIKLAR

1. YARA VE YANIK TEDAVİSİNDE OZONTERAPİ
a. Diabet yaralarında,
b. Enfekte olmuş iyileşmeyen yaralarda,
c. Uzun süre yatmaya bağlı ortaya çıkan bası yaralarında,
d. Dolaşım bozukluğuna bağlı bacaklarda ortaya çıkan ciddi yaralarda,
e. Çeşitli nedenlere bağlı cilt enfeksiyonları, alerjileri, egzamalarında,
f. Ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında zor iyileşen yaralarda,
g. Yara izlerinde başarıyla kullanılmaktadır.

2. DOLAŞIM BOZUKLUKLARI VE DAMAR TIKANIKLIKLARINDA OZONTERAPİ
Ozon tedavisinin 40 yıldır en çok kullanıldığı alanlardan birisidir.
a. Damarların cidarında bulunan düz kasların gevşemesini sağlayarak, damar içi basıncı azaltır ve bu özelliği ile Hipertansiyonun tedavisinde yer alır.
b. Dokuların yeniden oksijenlenmesini, kılcal damarların yeniden oluşmasını ve dokunun knlanmasını,
c. Kanın pıhtılaşmasının dolayısıyla da kıvamının azalmasına, daha akışkan hale gelmesini ve aynı zamanda damarlardaki tıkacın erimesini sağlayarak “Damar Tıkanıklıkları”nın tedavisinde kullanılır.
d. Damar sertleşmesine neden olan cidardaki yağ tabakasının yıkılmasını sağlar.

3. KANSERDE OZONTERAPİ
a. Oksijen eksikliğinin, kanserin yayılmasını kolaylaştırdığı, kanser hücrelerinin oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediği, yeterli oksijen sağlandığında ise tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğu ve tümör hücrelerinin öldüğü bilinmektedir.
b. Ozonun, direkt tümör hücrelerini öldürücü etkisi yanında tamamlayıcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu tespit edilmiştir.
c. Kemoterapi ve Radyoterapinin tümör üzerindeki olumlu etkilerini arttırmakta ve KT ve RT’ nin olumsuz etkilerini en aza indirmede yardımcı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

4. ENFEKSİYON, VİRÜS HASTALIKLARI VE HEPATİT’TE
a. Hepatitin bütün tiplerinde,
b. AIDS, zona, uçuk, domuz gribi, kuş gribi ve tüm gribal hastalıklarda virüsün harap edilmesinde ve bağışıklık sistemini güçlendirilmesinde,
c. Kızamık sonrası görülen SSPE gibi yavaş virüs enfeksiyonlarında ve beyinin virüs ile iltihaplanmalarında,
d. Bakteriyel ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonlarda,
e. Grip ve sık geçirilen üst solunum yolu ve bronşit gibi akciğerin virütik hastalıklarında,

5.  MİDE BAĞIRSAK HASTALIKLARINDA OZONTERAPİ
a. Gastrit ve ülserin tedavisinde,
b. İltihaplı bağırsak hastalıklarında (Ülseratif Kolit, proktit ve diğer Kolit çeşitleri ile Spastik kolon gibi)

6.  BÖBREK VE ÜROLOJİK HASTALIKLAR DA OZONTERAPİ
a. Tüm böbrek ve mesane iltihaplanmalarında, idrar yolu enfeksiyonlarında ve prostat rahatsızlıklarında,
b. Özellikle ‘Ozon Sauna’ ter bezlerini uyarak terlemeyi artırma yoluyla ve yağ dokusu içinde depolanan toksinleri etkisiz hale getirir, deri, akciğer, böbrek ve bağırsak yolu ile atılmasını sağlar, kimyasal maddelerin atılmasını hızlandırarak böbreğe yardımcı olur.
c. Diyalize giren hastalarda, böbreklerin 24 saat boyunca çalışmasını gerektiren ağır metallerin boşaltım işine yardımcı olur. Bu nedenle diyalize giren ağır böbrek hastalarına ozon saunası önerilmektedir.

7.  KAS, KEMİK, EKLEM VE ROMATİZMAL HASTALIKLARDA
a. Genel olarak ozon tedavisinin fizik tedavi veya diğer tedaviler ile beraber tamamlayıcı amaçla kullanılması tavsiye edilmektedir.
b. Eklem kireçlenmesi (gonartrozlar), diğer ozonterapi yöntemlerine ilave olarak eklem içine yapılan ozon enjeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturarak, hem ağrıyı giderdiği, ayrıca kıkırdak dokusunun yeniden tamir edilmesini sağlar.
c. Romatoid artrit gibi bağışıklık sisteminin sapması ile ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini düzenlendiğinden, diğer tedaviler ile birlikte kullanıldığında hızlı iyileşmeler gözlenmektedir.
d. Ayrıca yoğun adale ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ile seyreden ve çok yaygın rastlanan bir hastalık olan fibromiyaljide başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

8. NÖROLOJİK HASTALIKLARDA
a. Başağrısı ve migrende
b. Multiple Skleroz’da,
c. Alzheimer hastalığında ve Demans’da (bunama),
d. Parkinson’da
e. Polinöropati, myotoni, muskuler distrofi, ALS gibi kas-sinir hastalıklarında,
f. Spastik çocuklarda,
g. Beyin kanlanması veya oksijenlenmesinin azaldığı durumlarda fizik kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur.

9. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEDE
a. Sık enfeksiyon geçirenlerde,
b. Mikropları öldürme mekanizmalarından birisi olan FAGOSİTOZ olayını hızlandırır ve kolaylaştırır,
c. Savunma hücrelerinin (özellikle beyaz hücreler) sayısını arttırır.
d. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRDİĞİNDEN “GRİP AŞISI’ YERİNE OZONTERAPİ UYGULANMASI DAHA SAĞLIKLIDIR.

10. CİLT VE SAÇ HASTALIKLARINDA OZONTERAPİ
a. Cilt hastalıklarının tümünde vevirüs (uçuk,zona), bakteri ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarında,
b. Egzema, sedef (Psöriazis), kurdeşen (ürtiker) gibi kaşıntılı ve döküntülü alerjik cilt hastalıklarında,
c. Skleroderma gibi deriyi kalınlaştıran kollajen doku hastalıklarında,
d. Saç dökülmelerinin önlenmesinde, kepeklenme, yağlanma, saçkıran gibi hastalıklarda,
e. Ter kokusunu önlemede ozonterapi oldukça başarılıdır.

11. KOZMETİK AMAÇLI OZONTERAPİ
a. Yaşlılığa bağlı kırışıklıklarda,
b. Ameliyat ve yara izlerinin (skar, keloid) düzeltilmesinde,
c. Bölgesel yağlarının eritilmesinde,
d. Kadınların korkulu rüyası olan SELÜLİT’te bu amaçla OZON SAUNA yöntemi daha çok kullanılmakta, Ozon, cildin üst tabakasına kadar girip o bölgenin oksijen ile dolmasını sağlar, Ciltte biriken yağlar ile etkileşerek vücuttan atılır.

12. SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
Bağışıklık sistemi düzenleyicisi ve mikrop öldürücü etkisiyle ASTIM, BRONŞİT, ZATÜRE, TÜBERKÜLOZ, KOAH gibi hastalıkların tedavisinde ilaçların azaltılmasına, alerji ve astım krizlerinin daha az şiddet ve sıklıkta oluşmasına neden olur. Özellikle astım ve alerjik bronşitler de başarılı sonuçlar alınmaktadır.

13. KALP HASTALIKLARINDA OZONTERAPİ
Kalp hastalıklarının tümünde ozonterapi diğer tedavi yöntemlerini desteklemek amacıyla kullanılır.
a. Kalp yetmezliklerinde,
b. Kalp kası hastalıklarında,
c. Koroner damarların tıkanıklıklarında, oksijenlenmeyi arttırır, damar içi basıncı düşürür, kanın akışkanlığını arttırır, kalp iletimini ve dolayısıyla ritmi düzenler.

14. KADIN HASTALIKLARINDA OZONTERAPİ
a. Hamileliğin ilk üç ayında etkisi tam olarak bilinemediğinden ozonterapinin uygulanmaması tavsiye edilir.
b. Tedaviye dirençli genital enfeksiyonlarda bakteri, mantar, virüs öldürücü etkisi ve hormonal durumu düzenleyici rolü ile etkili olur.
c. Adet (mens) dönemlerinin rahat geçirilmesinin sağlanmasında ve menopozun etkilerinin azaltılmasında,
d. Kısırlık ve tüp bebek programlarının başarılmasında destekleyici olarak kullanılmaktadır.

15. GÖZ HASTALIKLARINDA OZONTERAPİ
Yaşa bağlı dolaşım bozukluklarında gözde retina ve görme sinirinde oluşan çeşitli derecelerdeki harabiyetlerin tedavisinde ozon uygulanmasından sonraki 6-8 ay içerisinde görmede iyileşmeler, tedavinin devam ettirilmesi halinde görme performansında artış sağlanmaktadır; daha kötüye gidiş durdurulabilir.

16. KRONİK YORGUNLUK SENDROMU VE STRESS DURUMLARINDA
a. Ozon, Stres hormonu olarak adlandırılan adrenalinin vücutta yakılmasını sağlayarak stresimizin azalmasını, endorfin ve seratonin hormonlarını arttırarak mutluluğumuzun artmasını,
b. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu ile genel iyilik hali ve kişilerin daha enerjik olmalarını,
c. Soluduğumuz hava ve besinler ile aldığımız gıdalardaki, insanı zehirleyen atıkların arındırılmasını,
d. Kaslarda biriken ve yorgunluğa neden olan laktik asitin giderilmesini,
e. Oksijen yetersizliğinden dolayı aksayan organ ve hücrelerin çalışmasının yeniden başlatılmasını,
f. Hücre ve dokulardaki enerjinin artmasını, beyin hücrelerinin fonksiyonlarının iyileşerek hafızanın güçlenmesini sağlar.

17. AĞRI TEDAVİSİNDE
a. Nöron ve kaslarda iyileşmenin yanı sıra, sinir sisteminde analjezik (ağrı kesici) etki yaparak ağrıların azalmasına yol açmaktadır.
b. Ozon gazının direkt uygulanması ile şiddetli ağrılarda sinir blokajı da yapılabilmektedir.
c. Ağrı oluşturan maddelerin etkisini azaltarak ağrı tedavisini kolaylaştırır.

18. ANTİ-AGİNG –SAĞLIKLI YAŞLANMA
a. Hücreler de tıpkı insanlar gibi solurlar. Yaşlanma nedeniyle uzun süredir yeterince oksijenlenmeyen hücreler ozon tedavisinden sonra artık fonksiyonlarını daha yüksek oranda gerçekleştirebilmektedirler.
b. Ozon, yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra fiziksel dayanıklılığı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırır.
c. Cildin kendisini yenilemesini sağlar.

19. DETOKS TA OZONTERAPİ
Ozon ile detoks toksinleri vücuttan uzaklaştıran bir tedavidir.
a. Ozon uygulama yöntemlerinden herhangi biri ve özellikle ozon sauna ile bu birikmiş toksin ve kimyasal maddeler deri yolu ile atılırlar.
b. Ozon sauna üçüncü bir böbrek, ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışırak vücuttaki detoksa (zehirden arındırma işlevine) yardımcı olur.

20. ZEKA VE HAFIZANIN GÜÇLENDİRİLMESİNDE
a. Birçok sebeple akciğerlerimizden kana geçen oksijen az olabilir ya da beyine giden kan akımı yetersiz olabilir.
b. Ozon, hafızanın güçlendirilmesi konusunda büyük fayda sağlar.
c. Gelişimi sağlamak için (Bedensel ve Zihinsel Engellilerde) fizik tedavi gibi diğer tedavilerle birlikte olumlu etki oluşturur.
d. Sınavlara hazırlanan öğrencilerde uygulanan ozon tedavisinin dikkati, konsantrasyonu, belleği artırdığı ve hafızayı güçlendirdiği gözlenmiştir.

21. SPORCULARDA OZONTERAPİ
Sporcularda ozon tedavisi ile performans maksimum düzeye çıkarılmaktadır. Batıda özellikle Almanya’da iş adamları ve sporcular yoğun bir şekilde ozon tedavisi almaktadırlar.

22. DİŞ HEKİMLİĞİNDE OZONTERAPİ
a. Diş çürüklerini önlemede,
b. Ağız içi ve diş eti enfeksiyonlarında,
c. Diş beyazlatmada tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

23. SİGARANIN BIRAKILMASINDA OZONTERAPİ
Sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığında ciddi yoksunluk durumlarının daha hızlı ve etkin olarak ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

24. CİNSEL FONKSİYONLARIN DÜZELTİLMESİNDE
Ozonterapi alanlarda kanlanmada ve oksijenlenmedeki artışın meydana getirdiği enerji artımı nedeniyle cinsel fonksiyonlarda artış gözlemiştir.

OZON NASIL UYGULANIR?

Ozon, hastaya ve hastalığa özgü olmak üzere vücuda farklı yollarla verilebilmektedir.
1. Major (Kan Yıkama) Yöntemi: 50-200 ml kan alınarak, ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye geri veril-mesidir.
2. Minör (Kas İçi) Yöntemi: Kişiden alınan 2-5 ml kan, ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilir.
3. Cilt Altı: Cilt hastalıklarında ozon gazı ince uçlu bir iğne ile cilt altına enjekte edilir.
4. Vücut Boşluklaına Uygulama Yöntemi: Rektal (makat), vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilir.
5. Soluma Yöntemi: Zeytinyağından geçirilmiş ozon gazından elde edilen ‘OZOL” gazının solutulmasıdır.
6. Eklem İçi ve Çevresine Uygulama: Ozon gazının eklem içine veya çevresine uygulanmasıdır.
7. Torbalama: Ayak veya ellerin, bir plastik torba içine alınarak ozon gazı verilmesidir.
8. Kupa Yöntemi: Eskilerin “bardak basma” adı verilen yönteme benzer şekilde ozon uygulamasıdır.
9. Ozon Sauna: Cilde buharlı bir kabin içinde ozon emdirilmesi yöntemidir. Gözenekler açıldıktan sonra 20-30 dakika kadar ortama ozon gazı verilerek vücut ozonlanır. Tamamen acısız ve ağrısız keyifli bir ortamda gerçekleşen bir yöntemdir.
10. Ozonlanmış Ürünlerin (Yağ, Su) Uygulanması: Ozonlu su, ozonlu yağ gibi ozonlanmış sıvıların haricen sürülmesi şeklinde uygulanır.
11. Kitle İçine ve Çevresine Uygulama: Tümör, yağ bezesi gibi kitlelerin içine ozon uygulanmasıdır.
12. Saç Ozonlama: Kafanın saçlı bölgesine kuaförlerdekine benzer bir cihaz ile ozon uygulanmasıdır. Saç hastalıkları ve dökülmelerinde kullanılır.

OZONTERAPİ UYGULANMASINDA DİKKAT EDİLECEKLER

Doğru yöntem ve doz belirlendiğinde ozonterapinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Yine de;
a. Alyuvarlarda bir enzim (GL-6-F Dehidrogena) eksikliğinde (FAVİZM),
b. Aşırı alkol kullananlarda,
c. Hipertirioidi (tiroid bezi aşırı çalışanlarda),
d. İleri derecede kansızlık ve kanama – pıhtılaşma rahatsızlığı olanlarda,
e. Kronik ve tekrarlayıcı Pankreas bezi iltihaplarında (pankreatitler),
f. Yeni gelişmiş kalp enfarktüsü ve beyin kanamalarında,
g. Ozona karşı alerjisi veya intoleransı (tahammülsüzlüğü) olanlarda

kullanılmamalıdr.

Ozon Nedir?

Ozon, oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. O3 oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan,fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilebilen bir gazdır.

Ozon Tedavisi Nedir?

Günümüzde Diyabet (Şeker Hastalığı) Hipertansiyon ve Kronik Hepatit tedavisinde başarılı sonuçlar sağlayan Ozon tedavisi, hücre yenilenmesini hızlandırdığı için eklem ağrıları, kireçlenmeler, bel ve boyun fıtıkları, fibromiyalji gibi rahatsızlıkların tedavisinde genelde uygulanan, klasik fizik tedavi yöntemlerinden (sıcak, soğuk, elektrik akımları, ses dalgaları, vb) çok daha etkili bir tedavidir. Özellikle akupunktur ile kombine bir tedavi programı izlendiğinde daha kısa sürede ağrılar azalır ve kalıcı iyileşme sağlanır. Bu tedavi ile eklemlerde yer alan kıkırdak dokular hızlı bir iyileşme sürecine girer, kan dolaşımı hızlanır, hücrelerin salgıladığı iyileştirici enzimler ile hastalıklı hücreler iyileşme sürecine girer.

Bel ve Boyun Fıtıkları: 3 – 4 aylık bir dönem içerisinde 15 seans kombine ozon ve Nöralterapi tedavisi kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür. Uygulanan tedavi ile mevcut fıtık hacmi küçülür, fıtık bölgesinde yara dokusu oluşması engellenir ve bir süre sonra o bölgedeki görüntü normalde döner.

Eklem Ağrıları ve Kireçlenmeler: 3 – 4 aylık bir dönem içerisinde 12 seans kombine ozon ve nöralterapi tedavisi kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür. Eklemlerini daha rahat hareket ettirmeye başlar, günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımsız hale gelir. Tedavi sonucu sağlanan iyileşme, bilinen fizik tedavi uygulamalarına kıyasla çok daha uzun süre etkisini devam ettirir, çok daha kalıcı bir iyileşme sağlanır.

Fibromiyalji: 2 – 3 aylık bir dönem içerisinde 16 seans kombine ozon ve ozon sauna tedavisi kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür. Eklemlerini daha rahat hareket ettirmeye başlar, günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımsız hale gelir. Tedavi sonucu sağlanan iyileşme, bilinen fizik tedavi uygulamalarına kıyasla çok daha uzun süre etkisini devam ettirir, çok daha kalıcı bir iyileşme sağlanır.

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konulur?

Bel fıtığı tanısında en sık MR ( Manyetik Rezonans Görüntüleme ) kullanılır. Bunun yanı sıra Röntgen, EMG, Myelografi, Fonksiyonel grafilerde yardımcı tanı yöntemleri olarak kullanılmaktadır. Kesin Tanı, Doktorunuz tarafından görüntü incelemeleri ve muayene yapıldıktan sonra konulabilir. Sonrasında tedavi yöntemine karar verilir.

Öncelikle günümüzde bel fıtığı rahatsızlıklarının büyük kısmında çözüm sağlayan ameliyatsız tedavi yöntemleri denenmelidir. Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavileri yöntemleri ilaç tedavisi, fizik tedavi, Epidural veya foraminal steroid uygulaması, uygun hastalarda perkutan disk içi uygulamalar (Lazer veya Elektrotermal nükleoplasti , Ozon Diskoliz) olarak sıralanabilir.

Ozon Yöntemi İle Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Bel-Boyun fıtıklarında hem mekanik baskıyı azaltmak hem de inflamasyonu düzeltmek için uyguladığımız önemli bir tedavi aracıdır. Bugün özellikle İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Hindistan, Çin ve Japonya da yaygın olarak bel fıtıklarının tedavisinde kullanılan yan etkileri yok denecek kadar az, narkoz gerektirmeyen, neştersiz yani ameliyatsız bir çözüm aracıdır. 65-90 arası başarı oranına sahiptir. Bizim uygulamalarımızda da aynı sonuçları elde etmekteyiz.

Ozon Bel Fıtığına Nasıl Etki Eder?

Omurlarımız arasındaki amörtisör görevi gören disk dediğimiz oluşumlar herhangi bir nedenden dolayı hasarlanırlarsa FITIK dediğimiz hadise oluşur. Diskin içersinde Jöle kıvamında olan bu kısım sinir dokusu üzerine taşarak baskı yapar. Bu taşma hadisesinde bozulan diskin şişmesi ve su tutması söz konusudur.

Belde ya da hem belde hem de bacağa yayılan ağrılar oluşur. OZON disk içersine verildiğinde bu bizim proteoglikan dediğimiz yapılar parçalanır ve su tutamaz hale gelir. Serbest oksijen radikallerinin oluşumunu engellenir. Disk mekanik olarak büzüşür ve mumyalaşır yani artık şişerek ağrıya neden olamaz.

Diskin küçülmesi sinirlerin basıdan kurtulmasına, sinirlerin serbestleşmesine neden olur, birinci iyileştirici mekanizma budur. İkincisi: İnflamasyonu ortadan kaldırarak; Ozon çok güçlü anti inflamatuar etkilere sahiptir. Bu bağlamda sitokinlerin artışı, prostoglandinlerin baskılanması Endojen morfin salınımına yol açması ve kan damarları ile bölgeye aktif oksijenin gidişi( kan hücrelerindeki 2,3 difosfogliseratın artması) ile doku oksijenini arttırır. Bütün bunlar sinir kökü serbestleşmesine, sinir köklerindeki inflamasyonun azalmasına ve hastalıklı dokunun iyileşmesine yol açarlar. Kasılı vaziyette bulunan ve ağrı ya neden olan bel adaleleri gevşer, hastanın yaşam kalitesi artar, ağrıdan da kurtulur. Sonuçta bel fıtığı iyileşir, ağrı ortadan kalkar, hasta günlük normal yaşamına geri döner.

Ozon Bel Fıtığında Nasıl Verilir?

İki yöntem söz konusudur. Ameliyathane koşullarında ve görüntüleme cihazlarının eşliğinde bizzat fıtığa neden olan diskin içersine verilerek 1 kez uygulanır. Narkoz neşter gerektirmez. Yan etkisi yok denecek kadar az olan ve tekrarlanabilir bir yöntemdir. Hastanede kalmanıza gerek yoktur. İşlem 10 dakika civarında sürer. Bu yöntem araştırmalarda ameliyat kadar etkili olduğundan ozon diskektomi olarak da adlandırılmaktadır. Biz Diskoliz diyoruz.

İkinci yöntem normal poliklinikte bel fıtığına neden olan omurgalar civarına belin iki yanına 3 sağ 3 sol tarafa 5 santim derine çok ince bir dental iğne ile 10 cc kadar Ozon enjekte edilir. Ozon gazı derinliklere, disk etrafına ve şişmiş sinir civarına nüfuz ederek emilir ve etkilerini gösterir. Her gün uygulanması gerekir toplam 4-5 uygulama ile hasta sorunlarından kurtulur. Bu yönteme DİSKOSAN adı verilmektedir. Ozon ile bel fıtığı tedavisi en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Ozon Tedavisi

Ozon ile Bel ve Boyun fıtığı tedavisi, başarı oranı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış dünyadaki en ileri tekniktir. Birçok Avrupa ülkesinde ve Uzakdoğu’da neredeyse cerrahinin yerini almıştır.

Kaynak: istanbulozontedavisi.com