1.1. Manuelterapi Nedir?

Manuelterapi, özellikle kas-iskelet ve eklem sisteminde meydana gelen fonksiyon bozukluklarının el yardımı ile giderilmesidir. Burada tedaviyi uygulayacak doktorun bu konuda eğitim almış olması, her tedavide olduğu gibi manuel terapide ’de ortaya çıkabilecek istenmeyen durumları gidermek için çok önemlidir.

1.2. Manuelterapi Hangi Hastalıklarda Etki Eder?

Manuelterapi, başta boyun, sırt ve bel ağrıları olmak üzere kol, omuz, kas ve iskelet sistemindeki ağrılı hastalıkların tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Manuelterapi ile kas ve/veya eklemlerin sıkıştırdığı sinirlerin serbest kalmaları sağlanabildiğinden, manuelterapi ile bulunduğu yere bağlı olarak, migren, baş ağrısı, astım, sindirim bozuklukları, artrit gibi bozukluklar tedavi edilebilmektedir.

1.3. Manuelterapi Nasıl Uygulanır?

Ayrıntılı bir hastalık hikâyesi alındıktan sonra hastanın duruş bozuklukları, iskelet sistemindeki eklemlerin fonksiyon yetenekleri ve hareket kısıtlılıklarını değerlendirmek için hasta fonksiyonel ve yapısal tam bir muayeneden geçirilir. Burada özellikle omurganın her segmentinin (kesitinin), sakroiliakal eklem (sakrum, yani kuyruk sokumu ile bel omurgaları arasındaki bölüm ile leğen kemikleri-ilium arasındaki eklem) ve kas gruplarının durumu özellikle önem taşımaktadır. Gerekli röntgen filmleri ve diğer tahlilleri de isteyen hekim, bir tedavi planı oluşturarak gerekli tedaviyi yapar.

Manuelterapi ile Tedavide Beklenen Hedefler

 1. Duruş bozukluklarını gidermek,
 2. Boyun bölgesinin rotasyon ve manipülasyonu,
 3. Atlanto oksipital eklem (C0-C1) muayene ve mobilizasyonu,
 4. Cervikal ve Torakal geçiş bölgesi için mobilizasyon,
 5. Torakal bölgenin palpasyonla muayenesi,
 6. Torakal bölgenin mobilizasyon ve manipülasyonu,
 7. El ve ayak bilekleri, diz ve kalça eklemlerindeki hareket kısıtlılığından kaynaklanan rahatsızlıkları gidermek,
 8. Omurga, kalça ve sakroiliak eklemlerde bozulan fonksiyonları düzeltmek,
 9. Ağrıya ve fonksiyon bozukluklarına sebep olan sinir sıkışmalarını ortadan kaldırmak,
 10. Sakroiliak eklem ve kalça eklemlerinin traksiyonu, mobilizasyon ve manipülasyonu,
 11. Sakroiliakal eklem için yaylanma testi: Her iki taraftan, kalça 90 derece fleksiyonda iken, diz ve femur üzerinde vertikal kuvvet ile SİE yaylanması araştırılır.
 12. Lomber bölge için yumuşak doku tekniği: Sırt ekstensör kaslarının ve lomber eklemlerin traksiyon ve mobilizasyonu.